wz
 

 

HISTORIE SKUPINY MOTUS

Skupina MOTUS má na Kroměřížsku dlouholetou tradici a tím i silné posluchačské zázemí. Po dobu působení skupiny se herní styl nikterak nezměnil, a i dnes, v době přející především míšení hudebních stylů, se protagonisté kapely drží „bigbítového mustru“. Repertoár vždy tvořily a dodnes tvoří především rockové melodické skladby podbarvené klávesami /elektrickými kytarami a samozřejmě doplněné českými texty. Tyto písně si získaly velkou popularitu mezi lidmi několika generací.

Začátky skupiny MOTUS se datují od roku 1975. Zakládajícími členy byli Miroslav Šiška – hráč na klávesy, vedoucí skupiny a také autor názvu skupiny, Josef „SORRY“ Strouhal – baskytara, Miroslav „MERYL“ Sova– kytara, Josef Vymětal – bicí a František Kotásek – zpěv. V roce 1977 přichází do skupiny nový zpěvák František „KOVÁŘ“ Otáhal a zároveň i nový bubeník Rosťa Gašpárek. S příchodem Františka Otáhala si skupina začala získávat stále větší popularitu a postupně se stala jednou z nejnavštěvovanějších v okrese. V roce 1980 odešli Miroslav Šiška a Rosťa Gašpárek na vojnu. Klávesy byly nahrazeny druhou kytarou – Jiří „ZAMBA“ Zamazal, za bicí usedl bubeník Zdeněk Přívara.

V roce 1981 se vrací Miroslav Šiška a později i Rosťa Gašpárek – stará sestava je opět spolu a pokračuje dále v hudební činnosti, při níž ji i nadále provází vysoká návštěvnost příznivců, kterou si získala za celou dobu svého dosavadního působení.

O rok později, v roce 1982, se stalo to, čemu málokdo chtěl věřit. Ze skupiny odchází  zpěvák Franta „KOVÁŘ“ Otáhal a kytarista Miroslav „MERYL“ Sova. Skupina se na chvíli odmlčela a sháněla vhodnou náhradu. V následujícím roce přichází kytarista Jaromír Vaca a zpěvák Milan „GOŠA“ Daněk. Klávesám i nadále zůstává věrný Miroslav Šiška a kytaře Jiří  „ZAMBA“ Zamazal. Na bicí pokračuje Rosťa Gašpárek. Zřejmě největší zásluhu na obnově a pokračování kapely měl pilíř skupiny, manažer, organizátor, neustálý budovatel zvukové aparatury, baskytarista Pepa „SORRY“ Strouhal.

V roce 1985 odchází klávesista Miroslav Šiška a na klávesy dále hraje Vlastimil Mikeška. V této sestavě fungovala kapela až do roku 1987.

Rok na to se opět dali dohromady zakládající členové skupiny, avšak bez kytaristy Jiřího „ZAMBY“ Zamazala a zpěváka Františka „KOVÁŘE“ Otáhala. Jako zpěvák začal v kapele působit Pavel Svoboda (PROMĚNY). V tomto novém složení se skupina prezentovala svým stálým příznivcům na nepravidelných vzpomínkových akcích. Postupně ale začali z různých důvodů odcházet členové této sestavy a krátkodobě je nahrazovali jiní muzikanti. Vzhledem k této situaci kapela po nějaké době zanechala činnosti. Svým věrným fanouškům udělala v roce 2002 velkou radost trojice muzikantů Miroslav„MERYL“ Sova, Josef Strouhal a František „KOVÁŘ“ Otáhal, když nahrála CD „Jednu máš….“ s nejoblíbenějšími hity z let 1977 – 1982.

Nová éra  skupiny MOTUS se datuje od roku 1991 – zpěvák Milan „GOŠA“ Daněk a baskytarista Milan „SKYPI“ Skýpala (ex EXPO) dali dohromady novou sestavu. Kromě komplikací při samotném sestavování kapely byl také diskutovaným problémem budoucí název kapely. Hodně příznivců bylo pro název MOTUS. Byla by škoda, aby název skupiny, ve které delší dobu zpěvák a autor textů k mnoha písním Milan „GOŠA“ Daněk působil, upadl v zapomnění. Na podzim roku 1993 natočila kapela tři vlastní písně na audiokazetu „Bigbít ´94“, na které se podílela se skupinami Argema, Akcent a Premier. V létě 1994 skupina vydala první samostatnou audiokazetu s vlastními písněmi „Mejdan“.

I nadále docházelo k obměnám muzikantů a na všechny z nich s odstupem času rádi vzpomínáme. Každý byl jiný a každý se v rámci svých možností snažil, aby kapela patřila mezi ty nejlepší.

V novodobé historii MOTUSU se ve skupině vystřídali tito muzikanti: klávesy: Michaela Skýpalová, Aleš Mlodzik (ex EXPO), Roman Vaculík (ex REFLEX), René Trumpeš (ex TIP TOP), Michal Vajda (ex Pension), Rostislav Pírek, Dušan Chaloupek (ex ROTO) a Ivo Gabrhelík. Kytaristé: Ladislav Zmeškal (ex ROTO), Eduard Krčmář (ex CENTRUM), Slavomír Štoll, Jiří Regent (ex ROTO), Jaroslav „BOROŠ“ Odložilík, Martin „MARŤAN“ Tomeček, Vladimír Rohrbach a Lukáš Bartoník. Bicí: Bohuslav Mašta (ex PROMĚNY), Radovan „BUBOŠ TYDÝT“ Šlechta, Radovan „PLKYN“ Pluhař, krátce Jan Ondruška. Za mikrofonem se postupně vystřídali Milan „GOŠA“ Daněk a Peter „LUPO“ Majkrič. Nedílnou součástí skupiny byli i zvukoví technici, které taktéž nelze opomenout: Zdeněk Potměšil, Jiří Tuček, Zdeněk Frgál, Ivoš Tichý, Petr Procházka, Jan Blizňák, Radim Bátrla, Milan Mikl, Jaroslav Košťál a Dušan Chaloupek.

Na počátku roku 2004 se členové MOTUSU (Milan Daněk „GOŠA“ – zpěv, Milan „SKYPI“ Skýpala– baskytara, Martin „MARŤAN“ Tomeček – kytara, Radek „PLKYN“ Pluhař – bicí, Ivo Gabrhelík – klávesy) rozhodli nahrát a vydat vzpomínkové CD, které by představovalo průřez těmi nejoblíbenějšími hity skupiny MOTUS od roku 1983. V únoru a březnu 2004 se tedy kapela uzavřela do otrokovického nahrávacího studia R-AUDIO a vzniklo 2-CD s názvem „Vzpomínky“.

Ve znamení změn v sestavě se nese i rok 2005. Po přetrvávajících neshodách s kapelou odchází Milan „GOŠA“ Daněk a jako zpěvák začíná v kapele působit „staronový“ Peter „LUPO“  Majkrič. S jeho příchodem se částečně rozšiřuje repertoár skupiny, přesto ale kapela nadále zůstává i u osvědčených hitů, neoddělitelně spojených s historií MOTUSU. Nové písně, jejichž autorem – a to jak po stránce textů, tak i hudby – je Peter „LUPO“ Majkrič, vycházejí v tomto roce na CD nesoucím název „Dolů větrací trubkou aneb frčím, frčíš, frčíme..“. Prostřednictvím Sim-sala-bim - písně z tohoto alba a hitparády Rockchart rádia AZ  se skupina dostává i do širšího povědomí posluchačů. Krátce po nasazení do žebříčku rockových písní se dostala na první místo, kde setrvala několik týdnů a počtem hlasů se stala jednou z nejúspěšnějších písní v historii této hitparády. Křest alba, který byl plánován pod otevřeným nebem v Němčicích 11.6. 2005, musel být kvůli špatnému počasí přesunut do kulturního klubu v Břestě. Své slovo však dodržel a kmotrem CD se stal frontman skupiny Kryštof  Richard Krajčo, který nejen svým vstřícným chováním, ale i „operativně“ zorganizovaným minikoncertem, potěšil všechny zúčastněné. Hostující kapelou byla také skupina Jaroslava Bobovského (ex PREMIER) TAKAHE.

Rok 2006 byl jedním z nejúspěšnějších co do návštěvnosti, tak i počtu odehraných zábav. V tomto roce odchází klávesista Ivo Gabrhelík a skupina je po dlouhé době opět nucena hrát bez kláves pouze se dvěma kytaristy. Proto je do skupiny po delším hledání dočasně přijat Vladimír Rohrbach, který je záhy nahrazen mladým kytaristou Lukášem Bartoníkem. Zpěváku Peteru „LUPO“ Majkričovi ve spolupráci se skupinou ROTO vychází na závěr roku CD Mejdan (MOTUS) + Krásný druhý místo (ROTO), jehož součástí jsou některé z písní, které vyšly v roce 1994 na audiokazetě skupiny MOTUS (Mejdan) a které byly nyní upraveny k vydání na CD. Poslední akcí roku 2006 byla tradiční Štěpánská zábava v Pravčicích, jejíž návštěvnost byla více než důstojnou tečkou za sezónou 2006. Díky stálé přízni fanoušků (a taky fanynek) navazuje kapela MOTUS i v roce 2007 na slušnou návštěvnost z roku 2006 na zábavách po celém okolí. A stejně jako v případě návštěvnosti, opakuje se situace z předešlého roku i ve smyslu změn v sestavě. Na počátku srpna rozšířila kapela své řady o klávesistu, takže mohl být repertoár opět doplněn i o ty písně, pro které jsou klávesy nezbytné. První „křest ohněm“ pro nového klávesáka Jardu „KOLKA“ Mikuše proběhl 10. 8. 2007 v Kostelci u Holešova. V sestavě o šesti členech hraje MOTUS až do konce listopadu, kdy z kapely odchází kytarista Lukáš Bartoník (mimochodem - založení dlouho slibovaných webových stránek v tomto roce, díky kterým si právě čtete tuto historii, je především Lukášova zásluha, za kterou mu patří náš dík). V průběhu roku kapela nejen poctivě „pracuje“ na nových vlastních písních, které by měly spatřit světlo světa na novém CD v létě roku 2008, ale také na rozšíření řad malých „Motusáčků“ – takže jsme postupně mohli gratulovat k narození potomků Plkynovi, Skypimu, Marťanovi i občas zastupujícímu, ale v kapele stále vítanému klávesákovi Ivošovi Gabrhelíkovi. V tomto roce zažívají také svůj comeback zakládající členové MOTUSU, kteří jsou s jeho historií pochopitelně neodmyslitelně spjati, a po dlouhé odmlce začínají nepravidelně vystupovat a účastní se i tradičního rockového festivalu Woodstock 2007 v Žopech. S rokem 2007 se MOTUS rozloučil stejně jako v předešlých letech Štěpánskou zábavou, tentokrát v Kvasicích, 25.12. 2007 (tradiční pravčická Štěpánská zábava musela být bohužel zrušena kvůli opožděné kolaudaci nově opravené Sokolovny). …A zatímco se ještě někteří příznivci MOTUSU nevzpamatovali ze Silvestrovských oslav, začátek sezóny 2008 je tady (první „rozehřívací“ bigbíty proběhly v Kostelci u Holešova 11.1. a 9.2. 2008) a s nimi i výběr nových 22 písní (z nich 3 vlastní), které bude kapela postupně zařazovat do svého repertoáru. Nejen díky těmto novým peckám, ale i vzhledem k počtu již teď potvrzených akcí se máme určitě všichni na co těšit. Takže na nejbližší zábavě ČUS MOTUS!

 

 
 
MENU
 
  Úvodní stránka
  Biografie
  Historie
  Diskografie
  Repertoár
  Koncerty
  Fotogalerie
  Audio & Video
  Kontakty
  Zajimavé odkazy
  Návštěvní kniha
 
 
 
 

Copyright © 2010 MOTUS. All rights reserved.                                                                                           Webdesign by: Jaroslav Bucha